Běžky Rossignol Evo XC 55 R-Skin+vázání Control SI
Odkryjte svět běžeckého lyžování s turistickými běžeckými lyžemi Rossignol Evo XC 55 R-Skin! Ideální volba pro rekreační lyžaře a začátečníky, tyto lyže nabízejí bezvoskový design pro snadnou údržbu. Kratší délka zaručuje výjimečnou ovladatelnost a snadné ovládání. Umožněte si lyžování bez omezení!
Dostaňte ze svých lyží to nejlepší, co v nich je. Pravidelnou péčí vám budou lyže dlouho sloužit k vaší spokojenosti. O lyže se starejte pravidelně, ideálně po každé jízdě, nejpozději však, když skluznice začne viditelně šednout či SKIN pás začne jevit známky znečištění.
Čištění skluznice
Smývač nanášejte na hadřík vždy mimo lyži. Kluznou část skluznice pak čistěte vždy nejprve krouživými pohyby, následně přímočarým pohybem ve směru jízdy.
Nanesení smývače na hadřík několikrát opakujte, dokud po přejetí skluznice nezůstane čistý. Poté lyži překártáčujte silonovým kartáčem.
Čištění pásu SKIN
Smývač nanášejte na hadřík vždy mimo lyži, zásadně ne přímo na pás. Takto navlhčeným hadříkem pak pás nejdříve čistěte krouživými pohyby a poté několikrát přejeďte pás směrem od špičky k patce dokud pás nebude opět čistý a homogenní (nesmí být vidět slepence od stoupacích vosků, které jste nachytali ze stopy od lyžařů před vámi. Následně SKIN lehce srovnejte silonovým kartáčem po směru jízdy, aby se jeho chlupy narovnaly a opět vrátily do původní polohy.
Mazání skluznice
Po každém čištění skluznici namažte. Nejjednodušší je pro mazání skluznice použít tekutý parafín. Ten na skluznici naneste, rozetřete a nechte zaschnout. Následně pak vykartáčujte silonovým kartáčem. Pokud při kartáčování skluznice částečně zajedete i do SKINU, nic se neděje. Je však důležitě na konci této operace přejet silonovým kartáčem SKIN jedním plynulým pohybem ve směru jízdy, aby se jeho vlákna opět narovnala.
Mazání pásu SKIN
Před každou jízdou (cca 10 - 20 min.) pak ošetřete pás ANTI ICE sprejem, či jiným přípravkem určeným na pásy SKIN. Docílíte tak lepšího pocitu skluzu a zamezíte nepříjemnému překvapení s možným namrzáním pásu při teplotách okolo nuly. Teď již jen hurá do stopy a užít si radost ze zimy.
Výška a váha
Začněme rovnou od vás. Základním stavebním kamenem je vaše výška a váha. Od těchto dvou hodnot se odvíjí jak dlouhé běžky budete mít. Byť se dle běžeckého stylu mění délka běžek, vždy to bude na základě váhy a výšky. Má to dva prosté důvody. Jednak ovladatelnost běžek a hlavně to, jak běžkařskou lyži prošlápnete uprostřed při klasickém stylu. Tam hraje hlavní roli vaše váha a tuhost běžky. Jde o to, abyste běžku prošlápli „tak akorát“. To znamená dost na to, abyste se pohodlně odrazili a nepodkluzovalo vám to v kopci. Taky to ovšem nemůže být moc, jinak by vám to nejelo dobře z kopce. Tabulka, kterou naleznete u všech našich běžek vám usnadní výběr.
Výběr běžek dle stylu běžeckého lyžování
Klasické běžecké lyže
Klasické běžecké lyže jsou určené pro více či méně upravené běžecké stopy. Klasické běžky mají zřetelně vyšší špičku a větší klenutí lyže v oblasti pod vázáním (tzv. stoupací/mazací komora). To slouží k ideálnímu provedení běžkařského odrazu a skluzu. Běžky není potřeba mazat stoupacím voskem, jinak je vždy potřeba starat se o skluznou část či SKIN.
Pro začátečníky a jedince, kteří se to bojí „pustit“ z kopce je vhodné zvážit variantu běžeckých lyžích se šupinami. Ty mají v jednom směru zdrsněný povrch skluznice, a tak zjednodušují odraz při stoupání. Navíc se s nimi nemusíte bát, že špatně namažete. Běžky s šupinami se totiž nemažou.
Ideální běžky na klasiku jsou o 20 centimetrů delší než postava běžce. Např. běžky PERUN (PERUN PRO, PERUN PRO W), ty mají dokonce speciálně uzpůsobenou komoru, aby na výšku postavy fungovaly i lyže kratší.
Na delší lyži dosáhnete lepšího skluzu. Naopak se bude hůř prošlapávat a může při stoupání prokluzovat. Na prošlápnutí má vliv také tvrdost lyže. Platí, že tvrdší lyže je rychlejší, ale vyžaduje lepší zvládnutí techniky odrazu, protože je obtížnější ji prošlápnout.
Běžecké lyže na skate
Skate, bruslení či volný styl. Označení pro tentýž druh běžeckého lyžování, který vyžaduje upravenou běžeckou stopu. V prašanu by se vám bruslilo opravdu špatně.
Pro skate jsou vyráběny běžecké lyže, které se od běžek na klasiku liší. Běžky na bruslení charakterizuje ne tolik zvednutá špička a celkové menší prohnutí. Doporučená délka lyží je 5–10 centimetrů delší než postava běžce.
Při výběru se můžete přidržet obecných principů pro běžecké lyžování. Delší lyže lépe jedou, ale hůře se ovládají.
Backcountry běžky
Kdo má srdce dobrodruha, ten ocení volnost, kterou mu poskytnou backcountry běžky. Jsou to běžky, které jsou jako stvořené pro pohyb mimo urolbované bílé stopy. Naopak si libují tam, kde lidská noha svou stopu ještě neotiskla.
Backcountry běžky poznáte snadno. Kromě toho, že mají ocelové hrany a bývají oproti jiným druhům běžek širší, jsou k nim i specifické běžkařské boty. Ty na první pohled zaujmou svým turistickým vzhledem a taky větší mírou zateplení.
Jak vybrat běžky na backcountry? Až budete vybírat ty pravé, nezapomeňte vybrat správnou délku. Běžky pro backcountry by měly být o 10-15 cm delší než je výška postavy běžkaře.
Kategorie: | Běžky - Běžecké lyže |
---|---|
Typ skluznice: | Stoupací pás |
Zaměření: | Klasika |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.