Jaké vybrat vázání na běžky?
Máte v plánu pořídit si nové vybavení pro běžky a jste zmateni různými pojmy, jako jsou NNN, SNS, BC NNN nebo Prolink? Přestože by to mohlo být jednoduché, realita je trochu složitější. Pojďme společně vyjasnit tyto termíny a uvést vám do nich trochu pořádek.
Trocha z historie
NNN (Rottefella) je norský výrobce vázání s dlouhou historií, který začal vyrábět tato vázání již od roku 1927. Během let se samozřejmě dočkala různých inovací a vylepšení. Na druhé straně konkurenční SNS (Salomon) je o něco mladší, založena ve Francii v roce 1947. Dlouhou dobu spolupracovala se známým výrobcem lyží Fischer, kterému dodávala svá vázání. V roce 2007 však Fischer uzavřel partnerství s Rottefellou, především díky inovativní destičce, která umožňuje snadnou montáž NNN vázání bez potřeby komplikovaného vrtání do lyží. Tato změna znamenala, že mnoho lyžařů, kteří si pořídili běžky Fischer, přešli na boty s podrážkou kompatibilní s NNN vázáním, což zvýšilo popularitu Rottefelly a odsunulo Salomon na druhou kolej.
Rostoucí problémy postihly giganty jako Salomon a Atomic.
Salomon, známý svými kvalitními botami, se potýkal s klesajícím prodejem, stejně jako SNS vázání a lyže této značky. Podobné potíže postihly také výrobce Atomic, který je součástí stejného koncernu jako Salomon, AmerSport. Pokud jste si vybrali boty Rossignol, Fischer, Alpina, Madshus a další s podrážkou typu NNN, bylo těžké pořídit si lyže od Salomonu nebo Atomicu. Možností bylo zakoupit lyže bez vázání a následně dokoupit samostatná NNN vázání a nechat je namontovat na lyže. Tento postup byl však složitější, než si zakoupit lyže s již připraveným NNN vázáním. Navíc, rozdíl mezi oběma typy vázání byl minimální a nelze jednoznačně říci, který typ byl kvalitnější nebo pohodlnější. Většina zákazníků se proto rozhodla pro jednodušší variantu - NNN vázání.
Nastala změna, která vyvolala otázku, zda přinesla větší spokojenost zákazníků nebo více zmatku.
Značky Salomon a Atomic, které prošly obtížnými obdobími, přežily nejhorší dobu, a k tomu došlo i vypršení patentu NNN. V důsledku toho rychle uvedly na trh inovaci v podobě tzv. Prolink vázání, které je téměř identické s NNN vázáním a je kompatibilní s botami s podrážkou NNN. Zároveň vytvořily další řadu bot s podrážkou, které lze použít s NNN systémem (a samozřejmě s Prolinkem).
V praxi to znamená, že pokud máte boty Alpina (s NNN podrážkou) a líbí se vám, můžete si vybrat lyže od Salomonu (s Prolinkem), Atomicu (s Prolinkem), Fischera (s NNN) nebo Madshusu (s NNN). Stejně tak, pokud vám sedí boty Salomon, můžete si vybrat například lyže od Fischera s NNN vázáním, ale musíte zajistit, aby měly boty Salomon kompatibilní podrážku pro systém Prolink.
SNS vázání a boty s SNS podešví jsou stále k dispozici na trhu, což dává možnost lyžařům, kteří preferují toto vázání a jsou na ně zvyklí, pokračovat v jeho používání. Je však důležité rozlišit mezi verzemi SNS vázání, tj. SNS Pilot (dvouhrazdičková verze pro sportovní a závodní boty) a SNS Profil s jednou hrazdičkou, která se používá pro turistickou obuv.
Z toho všeho vyplývá, že největší výhodou v tomto rozmanitém světě běžeckého vybavení je schopnost vybrat si boty, které vám perfektně padnou, a zároveň značku lyží, kterou preferujete. I přes různé typy vázání a kompatibilitu bot a vázání existuje možnost najít ideální kombinaci pro vás. Doufáme, že se v budoucnosti běžkařský svět stane jednodušším a méně chaotickým pro všechny nadšence tohoto sportu.