Peltonen G-Grip Moveo - Lyže pro 90 % běžkařů
Peltonen představil svoje první běžky s nano úpravou skluznice před 14 lety. Od té doby se vyvíjejí jak z hlediska technologického, tak pozice na trhu, kde si neustále hledají svého zákazníka. Jaké jsou aktuální běžky, které se nemusí mazat ani na skluz ani odraz a jsou prakticky bezúdržbové?
Aktuálně Peltonen nazývá své běžky s nanotechnologií na skluznici G-Grip, případně N-Grip podle složení jádra lyže. My jsme měli ten prvně jmenovaný ve variantě Peltonen G-Grip Moveo. Je to silně univerzální lyže s mírně sportovními parametry, ale ani Peltonen nepředstírá, že s ní chce oslovit ambiciózní lyžaře. G-Grip míří malinko jinam – na lyžaře, kteří preferují bezúdržbovost, kteří neumějí či nechtějí z jakéhokoli důvodu aplikovat vosky a vlastně se o lyže ideálně vůbec nechtějí starat. Samozřejmě proti nanotechnologii stojí velká konkurence ve formě skinových lyží na jedné a lyží se šupinami na straně druhé. Je to konkurenceschopný koncept?
Lyže jsem testoval celou zimu v různých podmínkách. Za celou sezónu jsem na ně nesáhl, neaplikoval vosk ani čistič, už jen proto, abych otestoval jejich funkčnost v režimu nulové údržby. Ale upřímně mně ani jednou nepřišlo, že by měla být jakákoli údržba potřeba. A obecně se udává, že se lyže s nano úpravou musí malinko „rozjet“, v praxi, myslím, na to můžeme s klidem zapomenout – jejich chování mnohem citelněji ovlivní spíše aktuální sněhové a klimatické podmínky, na které si je poprvé vezmete. Než si člověk novou lyži osahá, nezaznamená, že něco není dokonalé.
Já začínal na tvrdém, zmrzlém jemnozrnném sněhu při teplotách kolem –5 °C. Lyže ihned fungovala velmi dobře. Zejména na rovině, odraz byl velmi spolehlivý, v prudších výbězích v promrzlé stopě už to bylo malinko horší a odraz vyžadoval přesnost a lepší techniku. Mluvím o krátkých strmých úsecích, kde už se někdy stromečkuje, v obvyklém jízdním terénu včetně delších stoupání podél potoků jsem tento problém necítil. I když asi platí, že čím strmější stoupání, tím přesnější technika je potřeba. Podobně se traduje, že lyže v mrazu funguje hůře, a naopak v jarních podmínkách exceluje. To mohu plně potvrdit. Vůbec nejlepší pocit jsem z lyží měl v mokrém firnu Jizerských hor při plusových teplotách, konkrétně jsem si je vzal na rodinnou desítku – závod, ve kterém si moc nezazávodíte, protože se obvykle držíte rodiny.
Přicházela obleva (naplno se projevila až další den při nedělní J50), stopy byly nasáklé a už velmi rozbité. Lyže v těchto podmínkách nekompromisně držela ve stoupání, a to i v těch prudkých – bylo to pošušňáníčko. A velmi slušně i jela. (Litoval jsem, že jsem si je nevzal i na hlavní závod). Přidávám se tímto k názoru, že právě v jarních podmínkách se projeví to nejlepší, co v sobě taková lyže má, a svým výkonem potěší i náročné lyžaře.
Jediní, pro koho není
Je ale nutné si uvědomit, že ta lyže není pro závodníky – co jí chybí, je onen dokonalý a nekonečný skluz, který právě umí dobře namazané závodní lyže. Nicméně jsem si vědom, že 90 % procent běžkařů tento pocit nezažilo – právě těchto 90 % běžkařů může očekávat z nanogripu maximální uspokojení až nadšení. To, že lyže se dopředu sune s určitým odporem, pocítí spíš zkušený lyžař. Pokud jedete na výlet se skupinkou běžných rekreačních lyžařů, nebudete hendikepováni ani při dlouhých rychlých, dolů skloněných sjezdech. Respektive, zdržení je tak nepatrné, že ho zcela překryjí jemné rozdíly v nasazení nebo fyzické kondici, takže ho člověk ani nepozná. Každopádně, výrobcem uváděných 10 % ztráty skluznosti pocitově celkem odpovídá.
Závěr?
Za mě skvělá lyže pro celou (i sportovní) rodinu, tatínek nemusí mazat (a prožívat tryznu s klistrováním a následným čištěním několika párů. Oproti lyžím se skinem nemusíte řešit tvrdost lyže a choulostivost chlupu. Oproti šupinám lyže frčí a je tichounká. Osobně jsem nezažil ani namrzání, před kterým se často varuje (anti-freeze roztok ale s sebou vozte). Pokud nejste závodník lyžující kvůli pocitu rychlého dlouhého skluzu, nezklame vás a zbaví nepříjemných povinností s údržbou.
Zdroj: Petr Socha, SNOWTEST recenze